Praca Dania

Życie i praca w Danii

Dania jako przyjazny kraj?
Życie w Danii jak w każdym kraju Skandynawskim zupełnie różni się od życia w Polsce czy Niemczech. Wynika to z jednej strony z mentalności ludzi, oraz uwarunkowań prawnych, socjalnych zapewnionych przez państwo. Europejczycy mogą być na początku zszokowani, sposobem życia w Danii, jednak szybko się do niego przyzwyczajają. Tym, co charakteryzuje Duńczyków, to spokój, powściągliwość oraz życzliwość. Jeśli będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad, na pewno odnajdziemy się w nowej rzeczywistości, mieszkańca i pracownika w Danii.

Mieszkanie w Danii

Podstawowe informacje o Danii
W Królestwie Danii tak samo jak w Polsce, mamy czas środkowo-europejski. Obowiązującą walutą jest korona Duńska (DKK), 1 korona dzieli się natomiast na 100 ore. sklepy, urzędy, banki oraz inne firmy zwykle pracują w godzinach od 8:30 do 16:30 tak jak w innych krajach dni robocze poniedziałek-piątek. Wszystkie soboty i niedziele są wolne od pracy dodatkowo w roku kalendarzowym mamy 11 dni ustawowo wolnych. Są to: 1 stycznia [Nowy rok], Święta wielkanocne - Wielki Czwartek, Piątek i Poniedziałek Wielkanocny, 1 Maja, Dzień Modlitwy, Wniebowstąpienie, Zielone Świątki (poniedziałek), Dzień Konstytucji, Boże Narodzenie (dwa dni). W Danii tak samo jak w Polsce obowiązuje ruch prawostronny oraz jazda z włączonymi w ciągu całego roku światłami do jazdy dziennej lub mijania.


Dania przyjazny kraj dla wszystkich
Dania stara się być postrzegana jako kraj otwarty dla wszystkich, podkreśla dobre warunki odnośnie opieki zdrowotnej, socjalnej i szkolnictwa. Nie sposób nie zgodzić się z opinią lansowaną przez samą Danię. Rzeczywiście jest to kraj gdzie na pierwszym miejsce stoi obywatel, a w zasadzie ogólne dobro wszystkich obywateli. Tym, co przemawia za tym krajem jako miejscem pracy jest łatwość, z jaką można pogodzić tu życie zawodowe z życiem rodzinnym.

Kopenhaga - stolica Danii

Życie w Danii
W Danii zupełnie inaczej niż w Polsce potrzeby mieszkaniowe są zaspokajana w bardzo wysokim stopniu. Wystarczy nadmienić, że ponad połowa obywateli Danii mieszka w jednorodzinnych domach wolnostojących, wszystkie kwatery maja wysokie standardy mieszkalne. Pomimo swojego bogactwa wśród Duńczyków obnoszenie się ze swoim bogactwem jest oceniane negatywnie, dlatego każdy może poczuć się równym innym obywatelom. Tym, co jest znakiem rozpoznawczym Danii to także, wzorowa infrastruktura drogowa, kolejowa, etc, która uchodzi za najlepiej rozwinięta na świecie! Za przykład niech posłuży poczta, która na dostarczenie przesyłki potrzebuje zwykle nie więcej niż 24 godziny. Wzorowo funkcjonuje też komunikacja publiczna, która jest zawsze zgodna z podanym rozkładem jazdy.


Kultura i zwyczaje w Danii - jacy są Duńczycy?
Duńczycy są ludźmi o bezpośrednim podejściu do innych, charakteryzuje ich również niezwykłe poczucie humoru. Słyną natomiast z poważnego traktowania swojej pracy, zadań oraz podjętych zobowiązań. W życiu zawodowym Duńczycy są perfekcjonistami. W tym kraju bardzo popularnym sposobem pracy są spotkania, na których omawiane są wszystkie istotne kwestie. Spotkania takie trwają krótko, ale są bardzo merytoryczne. Duńczycy do niezbędnego minimum starają się ograniczać zbędną biurokrację, jednak ważniejsze spotkania są zawsze protokołowane. Dla Duńczyków w codziennych relacjach kluczowe znaczenie ma również tzw. "Prawa Jante". Polega ono na tym, że mniejszość powinna dostosować się do większości i uszanować jej zdanie. Dotyczy to także, obyczajowości, którą będąc pracownikiem z Polski należy bezwzględnie uszanować. Mieszkańcy Danii słyną również, ze swojej punktualności i pracując w tym kraju należy odwzajemniać się tym samym, gdyż spóźnialstwo jest postrzegane bardzo negatywnie (dopuszczalny jest tzw "kwadrans akademicki"). Gdy zostaniemy zaproszeni do kogoś do domu pamiętajmy, że nieodłącznym elementem wizyty są kwiaty dla pani domu.

Warunki życia w Danii

Koszty życia w Danii
Dania jest krajem przyjaznym obywatelowi, ale ma to swoją cenę. Ceną tą są bardzo wysokie podatki. Jednak podatki są tym wyższe im więcej zarabiamy - dzięki temu różnice społeczne są niwelowane poprzez system podatkowy. z Podatków utrzymywany jest również system socjalny, na który można zawsze liczyć, jeśli powinie nam się noga. Przechodząc jednak do konkretów należy nadmienić, że mając przeciętną pracę na pewno nie odczujemy ciężaru opodatkowania, oraz kosztów związanych z życiem codziennym. Mieszkając w Danii podstawowym kosztem będzie dla nas mieszkanie, za które zapłacimy w zależności od różnych kryteriów do 6 do 40 tysięcy koron. Jeśli przyjechaliśmy tylko do pracy sezonowej, zwykle możemy mieszkać u swojego pracodawcy, lub rozbić namiot na jego posesji. Koszty żywności są nieznacznie wyższe od polskich natomiast za media takie jak prąd, telefon czy Internet zapłacimy zdecydowanie mniej.

Przykładowe ceny w Danii
  • Chleb 500g - 10 koron
  • Szynka - 90 koron/kg
  • Masło 250g - 12 koron
  • Sok pomarańczowy 1l - 8 koron
  • Piwo 500ml - 5 koron
  • Płyn do prania - 13 koron
  • Mąka - 6 koron
  • Olej 1l - 15 koron
  • Ryż 1kg - 4 korony
  • Benzyna 1l PB95 - 10 koron
  • Czekolada 250g - 15 koron

  •